Bizness un cilvēktiesības – vērtību ķēdes, cilvēktiesību riski un risinājumi
Apraksts
Pilns materiāls PDF formātā pieejams lapas apakšā.
Pirmajā mirklī varētu būt grūti iedomāties, kā tad uzņēmums var ietekmēt, kas notiek tā piegādes ķēdē. Kaut kur citā kontinentā. Taču pētot, ko dažādi uzņēmumi dara, var atrast virkni labo piemēru un konkrētu risinājumu, kā mazināt cilvēktiesību riskus un novērst negatīvo ietekmi.
Tiesībsargs ir izstrādājis informatīvu materiālu, kurš palīdzēs uzņēmējiem un sabiedrībai labāk izprast, kādi riski ir sastopami dažādos uzņēmumu vērtību ķēžu posmos. Piemēri izgaismo problēmsituācijas, taču vienlaikus arī sniedz risinājumus. Tie liks aizdomāties, cik savstarpēji saistīti ir posmi un kā uzņēmēji, rūpējoties par savu uzņēmumu, var būtiski ietekmēt sadarbības partneru rīcību, lai kopīgi vairotu atbildīgas uzņēmējdarbības vidi. Tās pamatā ir dažādu ieinteresēto pušu interešu ievērošana, kā arī cilvēka cieņa, taisnīga atlīdzība, droši darba apstākļi, rūpes par vidi un citi faktori.
Šajā grafikā ir iezīmēti tikai daži piemēri, vērtību ķēdes ir plašas un pāris lapās neietilpināmas, taču materiāls mudina uzņēmējus domāt, būt regulārā attīstībā, virzīties, tiekties un ļaut savam uzņēmumam kļūt vēl labākam. Uzņēmumi potenciāli var skart jebkuras cilvēktiesības, tādēļ riski ir jāvērtē visaptveroši. Piedāvātie risinājumi nav nošķirami un vieni paši negarantē pozitīvu rezultātu – tie ir mazs, tomēr ļoti būtisks ieguldījums, jo cilvēktiesību risku pārvaldībai ir jābūt sistēmiskai. Atbilstoša risku pārvaldība nozīmē izvairīšanos no problēmsituācijām, taču, sastopoties ar tām, jāmeklē risinājumi, kuros vienmēr tiek ņemtas vērā cilvēktiesības. Uzņēmumiem galvenokārt ir jārīkojas preventīvi, jāizvairās no negatīvajām sekām.
Materiāls izstrādāts kampaņā “Bizness un cilvēktiesības – labs labu uzlabo”.
Spied uz katra ķēdes posma, lai uzzinātu vairāk!
Izejmateriālu iegūšana
Vai esi domājis, kā radušies un iegūti izejmateriāli, no kuriem ražo Tava uzņēmuma produktus? Vai esi domājis, kāda izcelsme ir sastāvdaļām, kuras ir Tevis iecienītajos produktos?
Izlasi un uzzini, kā cilvēktiesības ieraugāmas izejmateriālu ieguves procesā un kā par tām vari turēt rūpi, ja esi uzņēmējs!
Ražošana
Vai esi domājis, kā tiek ražoti dažādi produkti? Varbūt dzīvo ar pārliecību, ka visu darbu paveic kādas iekārtas un cilvēki jau mūsdienās vairs neko nedara produktu ražošanā? Ja tā, tad Tu tomēr kļūdies. Cilvēka darbs dažādu produktu ražošanā joprojām ir neaizstājams, tāpēc ir svarīgi lūkoties, lai arī cilvēktiesības tiktu ievērotas.
Ieskaties šajā piemērā un uzzini, kā uzņēmums var rūpēties par savu un sadarbības partneru uzņēmumu darbiniekiem.
Uzņēmuma paša darbība
Nereti ir dzirdēts, ka uzņēmumi īsteno kādas labdarības akcijas, ziedo naudu, rīko koncertus. Tā var un ir vēlams darīt. Taču ir lietas, ko uzņēmumi var darīt pilnīgi nesaistīti ar labdarību – piemēram, sniegt reālu praktisku palīdzību cilvēkiem, kuri bēg no kara skartajām valstīm, nodrošinot viņiem darba iespējas, palīdzot sakārtot dokumentus, atvērt bankas kontus un citādi parādot, ka cilvēktiesības ir uzņēmuma asinsritē.
Ko Tavs uzņēmums varētu darīt, lai atbalstītu līdzcilvēkus?
Nodošana klientiem/patērētājiem
Esi redzējis brūnus iepakojumus, uz kuriem vēstīts, ka produkts ir naturāls, dabīgs, ekoloģisks, taču, pētot dziļāk, uzzini, ka nekas no tā neatbilst patiesībai? Reizēm pat pievienoti kādi zaļas krāsas logo un imitēti zīmogi, kuri it kā apliecina produkta kvalitāti, taču patiesībā tie ir vien dekoratīvi elementi. Vai esi padomājis, cik būtiski ir savu produktu iepakot ne vien glīti, bet arī godīgi, nemaldinot par tā īpašībām? Un kā ar reklāmām, kurās laiku pa laikam redzama diskriminējoša attieksme?
Izlasi mūsu piedāvāto piemēru un uzzini, kā produkta nodošana patērētājiem saistās ar cilvēktiesībām!
Produkts pēc tā dzīves cikla beigām
Gudri plānots darbs paredz, ka ražošanas procesā būs maz vai nebūs itin nekādu atkritumu vai pārpalikumu. Jebkuru atkritumu pārstrāde ir nozīmīgs posms arī pēc tam, kad produkts ir izlietots un palicis vai nu iepakojums vai nokalpojusī iekārta. Ko ar to iesākt? Pārstrādāt! Arī uzņēmums pats ir atbildīgs par to, lai mazinātu atkritumu radīto negatīvo ietekmi uz cilvēkiem un vidi. Reizēm mēdz pievilt arī sadarbības partneri…
Ko darīt? Kā rīkoties? Vai audits atrisinātu visas problēmas? Visas, iespējams, nē, taču iezīmētu lielu daļu nākotnes risinājumu, kam būtu jāvelta uzņēmuma resursi.