08.10.2024.

Atzinums

Atzinums pārbaudes lietā Nr. 2023-35-20A par atpūtas pēc pusdienām (diendusas) organizēšanu pirmsskolas izglītības iestādēs

Apraksts

Tiesībsarga atzinums pārbaudes lietā Nr. 2023-35-20A par atpūtas pēc pusdienām organizēšanu pirmsskolas izglītības iestādēs

Kurš pieteica un par ko?

Bērna likumiskā pārstāve vērsās pie tiesībsarga ar iesniegumu par to, ka viņas bērnam ir radušies uzvedības traucējumi, jo pirmsskolas izglītības iestādē visiem bērniem liek gulēt diendusu. Bērnam ikdienā diendusas nav nepieciešamas. Bērns pirmsskolas izglītības iestādē pretojas pusdienlaika gulēšanai, viņam sākas uzvedības traucējumi, par kuriem sūdzas izglītības iestādes darbinieki. Izglītības iestāde ir aicinājusi vecākus izņemt bērnu pirms diendusas.

Kādu iespējamo pārkāpumu izvērtē?

Tiesībsargs pārbaudes lietā izvērtēja pirmsskolas izglītības iestāžu praksi atpūtas pēc pusdienām organizēšanā ar mērķi uzzināt labās prakses piemērus, kā nodrošināt bērna interesēm atbilstošāko pēcpusdienas atpūtu.

Problēmas īss raksturojums, citi būtiskie lietas apstākļi

Saskaņā ar tiesisko regulējumu pirmsskolas izglītības iestādei ir jānodrošina bērniem atpūta pēc pusdienām un iespēja tās laikā gulēt, bet noteikumi nenosaka gulēšanu kā bērniem obligātu prasību, kā arī nenosaka atpūtas ilgumu. Bērni atpūtas pēc pusdienām laikā var veikt arī citas mierīgas un klusas aktivitātes, ja vien izvēlētais veids nepasliktina bērnu labsajūtu un netraucē citiem bērniem aizmigt un gulēt viņiem nepieciešamo diendusu.

Tiesībsarga ieskatā nav saskatāmi trūkumi normatīvajā regulējumā, taču ir nepieciešams uzlabot pirmsskolas izglītības iestāžu izpratni par pusdienlaika atpūtas organizēšanu, kā arī par to, ka gulēšana nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama.

Tiesībsarga vērtējums un būtiskākie secinājumi

  1. Īstenojot pirmsskolas vecuma bērnu atpūtu pēc pusdienām, ir jāņem vērā bērnu attīstības līmenis un vajadzības. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra speciālisti ir norādījuši, ka bērniem vecumā līdz 4 gadiem diendusas miegs lielākajā daļā gadījumā ir nepieciešams, taču bērniem obligātajā izglītības vecumā (5 – 6 gadi) diendusas miegs var nebūt nepieciešams. Tomēr vajadzība pēc diendusām būtu jāvērtē kopsakarā ar bērna uzturēšanās ilgumu pirmsskolas izglītības iestādē. Ja bērns pirmsskolas izglītības iestādē uzturas no 8 līdz 10 stundām, ģimenēm var būt grūtības organizēt bērna gulēšanu tādējādi, lai viņš naktī gulētu nepieciešamās 10 – 13 miega stundas. Ja bērns iestādē uzturas no 10 līdz 12 stundām, to īstenot nav iespējams.
  2. No ārvalstu pieredzes secināms, ka, lai arī vairākās valstīs vecākiem bērniem diendusas nav paredzētas, pirmsskolas izglītības iestāžu darba laiks atšķiras no Latvijas pirmsskolas izglītības iestāžu darba laika. Tādējādi, lai pilnībā atteiktos no diendusas pirmsskolas izglītības iestādēs 5 līdz 6 gadus veciem bērniem, būtu jāpārskata arī laiks, cik ilgi bērns uzturas pirmsskolas izglītības iestādē.
  3. Pirmsskolas izglītības iestāžu atpūtas pēc pusdienām organizēšana prioritāri ir jāpakārto bērna labāko interešu principam. Par bērnu tiesību pārkāpumu būtu jāuzskata tāda iestādes rīcība, kas ierobežotu bērna tiesības uz pilnvērtīgu miegu vai nenodrošinātu bērnam iespēju atpūsties.
  4. Tiesībsargs par nepieļaujamu atzīst praksi likt bērniem gulēt diendusu arī gadījumos, kad viņam tā nav nepieciešama. Ja bērnam diendusas miegs nav nepieciešams, pirmsskolas izglītības iestādei ir jārod risinājums, kā nodrošināt bērnam alternatīvu atpūtu. Pirmsskolas izglītības iestāde nedrīkst lūgt vecākiem bērnu izņemt no iestādes pirms pusdienas laika vai lūgt mainīt izglītības iestādi.
  5. Ņemot vērā, ka vairumā gadījumu 5 līdz 6 gadus veciem bērniem diendusas var nebūt nepieciešamas, ir pozitīvi vērtējama pašvaldību prakse paredzēt atšķirīgu atpūtas organizēšanu bērniem obligātajā izglītības vecumā.

Tiesībsarga rekomendācija

Tiesībsargs aicina pašvaldības un tās administratīvajā teritorijā esošās pirmsskolas izglītības iestādes:

  1. Iepazīties ar tiesībsarga atzinumu un tam pievienoto pielikumu ar pašvaldību labās prakses apkopojumu atpūtas pēc pusdienām organizēšanā.
  2. Izvērtēt iespēju pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem, kuri ir sasnieguši obligāto izglītības vecumu, nodrošināt viņu vajadzībām atbilstošāku atpūtu pēc pusdienām, kas ietvertu arī iespēju negulēt diendusu.