Sveicot Cilvēktiesību dienā, tiesībsarga vietniece aicina būt pārmaiņu ierosinātājiem

10. decembris ir diena, kad visā pasaulē atzīmē Cilvēktiesību dienu, jo tieši šajā datumā 1948. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālā asambleja pieņēma Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju – dokumentu, kas ir bijis par iedvesmu un pamatu cilvēktiesību attīstībai.

Tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne, Tiesībsarga birojā atklājot pētījuma par pagaidu aizsardzības pret vardarbību mehānisma efektivitāti tiesā prezentāciju un ar to saistīto diskusiju, vērsa uzmanību uz cilvēktiesību nozīmi un vērtību ikviena dzīvē.

Cilvēktiesības ir mūsu vislielākais kopīgais mantojums, un tās pieder ikvienam – arī Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas 1. pants nosaka: “Visi cilvēki piedzimst brīvi un vienlīdzīgi savā cieņā un tiesībās.” Cilvēktiesības nav tikai abstraktas idejas. Tās piedāvā konkrētas normas, likumus un būtisku sistēmu, kas aizsargā pret ļaunprātīgu izmantošanu, pārkāpumiem un citiem kaitējumiem, nodrošinot, ka ikviens un visur var dzīvot ar cieņu.

Šodien, atzīmējot cilvēktiesību dienu, mēs atgādinām sev, ka ikkatram cilvēkam ir tiesības uz cieņu un iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, bez bailēm no vardarbības un vajāšanas. Tomēr Cilvēktiesību diena ir ne tikai piemiņas brīdis, bet arī aicinājums rīkoties — uzņemties atbildību par katra cilvēka cieņu un taisnīgumu visur, kur mēs atrodamies. Cilvēktiesību aizsardzība sākas ar vienu cilvēku – katru no mums. Mēs visi varam būt pārmaiņu ierosinātāji.

Aizstāvot cilvēktiesības, mēs varam arī novērst kaitējumu, pirms tas notiek,

uzsver tiesībsarga vietniece I. Piļāne.