27.05.2024.
Atzinums
Atzinums pārbaudes lietā Nr. 2024-34-5G,23BB par saskarsmes tiesībām ar mazbērnu
Apraksts
Tiesībsarga atzinums pārbaudes lietā Nr. 2024-34-5G,23BB par saskarsmes tiesībām vecvecākam ar mazbērnu un aizgādības tiesību atņemšanu bērna mātei (Rēzekne)
Kurš pieteica un par ko?
Pamatojoties uz bērna vecvecāka iesniegumu, tiesībsargs izskatīja pārbaudes lietu Nr. 2024-34-5G, 23BB par Rēzeknes valstspilsētas bāriņtiesas (turpmāk – Bāriņtiesa) rīcību, nenodrošinot vecvecāka un mazbērna saskarsmi un pārsteidzīgu rīcību, iesniedzot tiesā prasības pieteikumu par aizgādības tiesību atņemšanu bērna mātei, kurai ir veselības problēmas.
Kādu iespējamo pārkāpumu izvērtē?
Bērnam, kas nodots audžuģimenē, ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar vecvecākiem (saskarsmes tiesība). Vecvecāka un mazbērna saskarsmi, it īpaši, ja vecvecāks ar mazbērnu ir ilgstoši dzīvojuši kopā, aizsargā tiesības uz ģimenes dzīvi. Bāriņtiesai ir tiesības un pienākums lemt par bērna, kurš atrodas ārpusģimenes aprūpē, saskarsmes tiesības ierobežošanu ar vecvecākiem, ja tā kaitē bērnam un ir pretēja bērna vislabākajām interesēm.
Pašvaldības sociālais dienests sadarbībā ar bāriņtiesu nodrošina bērnam ārpusģimenes aprūpi pēc vecāku lūguma, ja viņi veselības stāvokļa dēļ nespēj bērnu aprūpēt. Nekādā gadījumā bērnu nedrīkst nošķirt no vecākiem vai nu paša bērna, vai viena vai abu vecāku invaliditātes dēļ.
Problēmas īss raksturojums, citi būtiskie lietas apstākļi.
Bērna (dzimis 2021. gadā) mātei ir veselības problēmas, kuru dēļ viņai ir ierobežotas spējas rūpēties par bērnu. Vecmāmiņa uzņēmās rūpes par bērnu. Māte noliedza savas veselības problēmas, bija agresīva pret māti un sociālajiem darbiniekiem, izvairījās no kontaktēšanās ar cilvēkiem ārpus ģimenes. Vecmāmiņu iecēla par bērna aizbildni. Rūpes par slimo bērna māti, viņas motivēšanu saņemt ārstu palīdzību un ievērot viņu rekomendācijas tika uzliktas vecmāmiņai. Agresivitāte pieauga, tādēļ vecmāmiņa lūdz iestādēm iesaistīties, jo tika izteikti draudi viņas dzīvībai un veselībai. Aizbildni ar bērnu ievietoja krīzes centrā. Uz bāriņtiesas pieteikuma pamata tiesa bērna mātei noteica pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļus, tai skaitā atstāt kopīgo dzīvesvietu. Tas vēl vairāk pasliktināja bērna mātes veselības stāvokli, agresivitāte pieauga. Tiesa noteica bāriņtiesai mēneša laikā iesniegt pieteikumu tiesā. Bāriņtiesa pieņēma lēmumu pārtraukt bērna mātei aizgādības tiesības un vērsties tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu. Aizbildne nepiekrita bāriņtiesai, uzskatīja, ka veselības stāvokļa dēļ māte neapzinās savu rīcību un nespēj pilnībā to vadīt, viņai nepieciešama medicīniska palīdzība. Vērsās prokuratūrā, lai noskaidrotu iespējamo rīcību palīdzības sniegšanai meitai. Prokurors iesniedza tiesā pieteikumu par rīcībspējas ierobežošanu bērna mātei. Dienu pirms tiesas sēdes par aizgādības tiesību atņemšanu bērna mātei bāriņtiesa aizbildni atcēla no pienākumu pildīšanas un bērnu nodeva audžuģimenē citā novadā. Savukārt tiesa bez bērna mātes klātbūtnes nolēma atņemt viņai bērna aizgādības tiesības. Bērns kļuva adoptējams, bāriņtiesa dokumentus iesniedza Labklājības ministrijā. Laikā, kad bērns atradās audžuģimenē, vecmāmiņai bija atļauts ar mazdēlu satikties reizi mēnesī vienu stundu psihologa klātbūtnē. Par minētajiem ierobežojumiem bāriņtiesa nebija pieņēmusi lēmumu un norādīja, ka ierobežojumu saskarsmei nav. Aizbildne lēmumu par viņas atcelšanu no aizbildņa pienākumu pildīšanas apstrīdēja Administratīvajā rajona tiesā un lūdza noteikta pagaidu noregulējumu – atlikt bāriņtiesas lēmuma izpildi. Tiesa atlika lēmuma izpildi – mazdēls atgriezās pie aizbildnes.
Būtiskākie secinājumi
Konstatēta normatīvo aktu neievērošana un bērna un vecvecāka tiesību uz ģimenes un privāto dzīvi pārkāpums Rēzeknes valstspilsētas bāriņtiesas darbā:
- nepamatota – bez Bāriņtiesas lēmuma – vecvecāka un mazdēla tiesību uz saskarsmi ierobežošana laikā, kad bērns atradās audžuģimenē;
- nepietiekama sadarbība ar Atbalsta centru “Daugavpils” saskarsmes organizēšanā;
- vecvecāka un audžuģimenes domstarpību par saskarsmi ilgstošu pieļaušanu;
- bērna tiesību uz identitāti – zināt savus vecākus – nenodrošināšana, neveicot darbības bērna paternitātes noteikšanai;
- nesamērīgi īsa termiņa konstatēto risku novēršanai noteikšanu bērna mātei administratīvajā lietā par aizgādības tiesībām.
Konstatēta normatīvo aktu neievērošana Latgales ģimeņu atbalsta centra “Daugavpils” darbā:
- MK noteikumos noteiktā pienākuma organizēt audžuģimenē ievietotā bērna saskarsmi ar radiniekiem neievērošana;
- nepietiekama sadarbība ar Bāriņtiesu vecvecāka un mazdēla saskarsmes organizēšanā.
Rekomendācijas
Bāriņtiesa un Atbalsta centrs aicināts turpmāk darbā nepieļaut konstatētos trūkumus, ievērot normatīvajos aktos noteikto.
Par atzinumā konstatēto informēts Bērnu aizsardzības centrs.