Valsts aizsardzības dienesta karavīru tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju nebūtu jāierobežo
Tiesības saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju Valsts aizsardzības dienesta karavīriem nebūtu jāierobežo. Šī brīža tiesiskais regulējums to pieļauj, tādēļ tiesībsargs līdz 18. aprīlim sagaida Labklājības ministrijas un Aizsardzības ministrijas rīcību, lai jautājumu risinātu.
Valstī spēkā esošās tiesību normas noteic, ka apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksas turpināšana pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas tiek saistīta tieši ar studijām pilna laika klātienē. Savukārt, ja jaunietis ir pārtraucis studijas (piemēram, piešķirts akadēmiskais atvaļinājums), arī minētās pensijas izmaksu pārtrauc. Tas šobrīd attiecas arī uz tiem, kuri studijas ir pārtraukuši, lai veiktu valsts aizsardzības dienestu. Pēc studiju atsākšanas, apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksa turpinās, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai. Tādējādi var rasties situācija, ka Valsts aizsardzības dienesta karavīram tiek ierobežotas tiesības saņemt apgādnieka zaudējuma pensiju maksimāli iespējamo laiku.
“Mūsu ieskatā apgādnieka zaudējuma pensijas izmaksas pārtraukšanu nav pareizi attiecināt uz tiem, kas pilda valstij ļoti būtisku funkciju un stiprinātu tās drošību. Aicinām abas atbildīgās ministrijas izvērtēt iespēju to mainīt,” uzsver Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska.
Uzziņai
Šī brīža kārtību noteic divi likumi – likums “Par valsts pensijām” un Valsts aizsardzības dienesta likums. No pirmā izriet, ka tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju ir personai, kura nav sasniegusi 24 gadu vecumu, ja tā laikā, kad iestājusies apgādnieka nāve, vai vēlāk mācās vai studē vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, koledžās vai augstskolās pilna laika klātienē, izņemot laiku, kad persona ir pārtraukusi studijas. Saskaņā ar otro – izglītības iestāde atbrīvo valsts aizsardzības dienesta karavīru no mācībām (studijām) valsts aizsardzības dienesta izpildes laikā. Personai, kura uz dienesta laiku ir pārtraukusi studijas, saglabājas tiesības turpināt tās ar tiem pašiem nosacījumiem, kādi bija pirms iesaukšanas.