Novembra aktualitāšu apkopojums
Tiesībsarga biroja 2024. gada novembra aktualitāšu apkopojums.
Saeimas plānotie lēmumi par 2025. gada budžetu visnegatīvāk ietekmēs maznodrošinātos
Tiesībsargs aicina Saeimu rūpīgi izvērtēt, vai esošajā ekonomiskajā situācijā ir sociāli atbildīgi un samērīgi mazināt sociālo atbalstu visnabadzīgākajiem Latvijas iedzīvotājiem. Izmaiņas savā veidā skartu gan trūcīgos iedzīvotājus, tai skaitā garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta saņēmējus, gan maznodrošinātos iedzīvotājus. Viņu situāciju pasliktinātu plānotie likuma grozījumi, kas ir daļa no nākamā gada valsts budžeta.
Mākslīgais intelekts – draugs vai drauds?
Pētījumā “Mākslīgā intelekta sistēmas un diskriminācijas aspekti” analizēts, kā pašlaik mākslīgā intelekta sistēmas jau ir pārkāpušas cilvēka pamattiesības tādās jomās, kā nodarbinātība, izglītība, biometriskā identifikācija un pamatpakalpojumu pieejamība. Šīs ir četras no astoņām augsta riska jomām, ko definē jaunā Eiropas Savienības Mākslīgā intelekta regula.
Tiesībsargs atbild – vai skolēnu brīvlaikā jāpilda mājasdarbi?
Skolēnu brīvdienās jāpilda mājasdarbi – vai un cik tas ir pamatoti? Tiesībsarga viedoklis ir tiešs – brīvlaiks ir domāts atpūtai, nevis mājasdarbu pildīšanai. Līdzīgi kā pieaugušajiem atvaļinājums. Tāpēc nav pareizi uz brīvlaiku uzdot mājasdarbus.
Tiesībsargs aicina pašvaldības pareizi piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi
Pašvaldībām jāpārskata sava prakse attiecībā uz paaugstinātās nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošanu būvēm, kurām nav derīgas būvatļaujas, un kļūdas gadījumā prettiesiski ieturētais nodoklis iedzīvotājiem jāatmaksā.
Tiesībsargs atbild: Vai VID izsūtītie informatīvie paziņojumi par ienākumu deklarēšanu un datu nesakritību ir tiesiski?
Iedzīvotāji tiesībsargam jautā, vai Valsts ieņēmumu dienesta izsūtītie informatīvie paziņojumi par ienākumu deklarēšanu un datu nesakritību ir tiesiski? Jā, tiesībsarga ieskatā, šie paziņojumi ir tiesiski.
Diskusija par agresīvu rīcību internetā pret atpazīstamām sievietēm Latvijā
Trešdien, 27. novembrī, Tiesībsarga birojā notika diskusija par agresīvu rīcību internetā pret atpazīstamām sievietēm Latvijā. Tajā ar praktisku piemēru analīzi aplūkoja agresīvas rīcības internetā negatīvo ietekmi uz cilvēktiesību ievērošanu, kā arī analizēja jau esošo tiesību aizsardzības mehānismu pieejamību un piemērotību.