Tiesībsarga birojs turpina izglītot skolēnus un skolotājus par cilvēku tirdzniecības riskiem

Tiesībsarga biroja, biedrības “Centrs MARTA” un Ārlietu ministrijas pārstāvji šogad apmeklē Latvijas skolas, kurās pieejamas speciālās izglītības programmas vai internāta pakalpojums, lai izglītotu jauniešus un pedagogus par cilvēku tirdzniecības riskiem. Pieredze liecina, ka sabiedrības zināšanas par cilvēku tirdzniecības riskiem ir nepietiekamas vai vājas.

Tam, kāpēc primāri izvēlamies tieši šāda veida skolas kā galamērķi, ir skaidrojums. Diemžēl statistikas dati un līdzšinējā pieredze rāda, ka bērniem un jauniešiem, kuri atrodas ārpusģimenes aprūpē vai apgūst kādu no speciālās izglītības programmām, ir lielāks risks kļūt par cilvēku tirdzniecības upuriem. Tas lielā mērā saistīts ar informācijas trūkumu jeb nezināšanu un risku neidentificēšanu, jo šķietami nevainīgas sarunas un “draudzības” rezultējas savervēšanā. Arī Amerikas Savienoto Valstu Valsts departaments un citas starptautiskas organizācijas izcēlušas un norādījušas Latvijai uz šo problēmu.

Šajā gadā ekspertu komanda vadījusi lekcijas jau piecās skolās, tostarp Rīgas Daugavas pamatskolā, Gaismas pamatskolā, Kokneses pamatskolā – attīstības centrā, Tukuma novada pamatskolā “Spārni” un Bērzupes pamatskolā, tāpēc varam teikt, ka vismaz 90 bērni un jaunieši, kā arī 40 pedagogi tagad ir zinošāki cilvēku tirdzniecības risku tēmā.

Ekspertu vizītes skolās turpināsies arī pavasarī un rudenī. Pavasara grafiks šobrīd jau ir aizpildīts, plānotas vizītes uz Lielplatones Pamatskolu-atbalsta centru, Pamūšas pamatskolu, Medumu iespēju pamatskolu, Daugavpils Stropu pamatskolu – attīstības centru, Rēzeknes pamatskolu – attīstības centru, Rozentovas pamatskolu. Taču skolām, kurās īsteno speciālās izglītības programmas vai nodrošina internāta pakalpojums, ir iespēja pieteikt ekspertu vizīti rudenī, sazinoties ar Tiesībsarga biroja komandu, rakstot uz tiesibsargs@tiesibsargs.lv.

Jaunākie Iekšlietu ministrijas dati liecina, ka 2024. gadā Latvijā fiksēts 21 gadījums (2023. gadā bija 14), kad cilvēku tirdzniecībā iesaistīts Latvijas valstspiederīgais, kā arī vērojams trešo valstu pilsoņu skaita pieaugums, kuri Latvijā sastopas ar cilvēku tirdzniecību, jo tādi bijuši jau 17 cilvēki (2023. gadā 10 cilvēki).