Tiesībsargs aicina jauniešus iespēju festivālā “Kopums” uzzināt, kā nekļūt par cilvēku tirdzniecības upuri
Starptautiskajā Jaunatnes dienā, 12. augustā, Latvijas Jauniešu galvaspilsētā 2024 – Līvānu novadā (Līvānu pussalā) tiesībsargs piedalīsies jauniešu iespēju festivālā “Kopums”. Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskais padomnieks Matīss Malojlo kopā ar Ārlietu ministrijas kolēģiem stāstīs jauniešiem par cilvēku tirdzniecības riskiem un to novēršanu. Plānots, ka šī sesija sāksies plkst. 13.00, kurai sekos sarunas ar jauniešiem neformālā gaisotnē.
Cilvēku tirdzniecība ir viens no smagākajiem iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem, rupjš cilvēka cieņas un fiziskās neaizskaramības pārkāpums, kas cilvēku ievainojamības, bezpalīdzības, nezināšanas un daudzu citu faktoru rezultātā skar ļoti daudz cilvēku, tostarp pašas neaizsargātākās grupas – bērnus, vecāka gadagājuma cilvēkus, cilvēkus ar invaliditāti un sociāli neaizsargātus cilvēkus.
Arī Latvijā cilvēku tirdzniecība nav statiska – ja vēl iepriekšējos gados pārliecinoši izplatītākā forma bija darbaspēka ekspluatācija, tad šobrīd seksuālā ekspluatācija un piespiedu fiktīvās laulības atkal kļūst redzamākas, un arvien vairāk personu cieš no tā. Līdztekus parādās arī dažas jaunas tendences, piemēram, konstatēts gadījums, kad Latvijas pilsonis ir savervēts piespiedu ubagošanai Polijā, savukārt citā gadījumā persona tikusi piespiesta veikt noziedzīgu nodarījumu. Pēc pēdējiem pieejamiem datiem Latvijā no cilvēku tirdzniecības 2021. gadā cieta 61 persona; 2022. – 26, bet 2023. – 24. Aizvadītajā gadā 14 no tiem bija Latvijas pilsoņi un 10 trešo valstu pilsoņi, savukārt 23 bija pilngadīgas personas un viena nepilngadīga.
Pēdējo gadu laikā dažāda veida izglītojošas aktivitātes un apmācības par cilvēku tirdzniecības riskiem ir viena no tiesībsarga prioritātēm.
“Ar nepacietību gaidu tikšanos ar jauniešiem, lai viņiem palīdzētu atpazīt, kas vispār ir cilvēku tirdzniecība un kā nenokļūt tās slazdos. Pieredze rāda, ka sabiedrības izglītošana par šiem jautājumiem ir pamatu pamats, lai mēs spētu atpazīt cilvēku tirdzniecības riskus jau tās iedīgļos,” uzsver M. Malojlo.
Jāatzīmē, ka festivālā “Kopums” ikviens varēs iepazīties ar nevalstisko organizāciju piedāvājumu jauniešiem, kā arī uzzināt aktualitātes no dažādām valsts pārvaldes iestādēm. Bet pašā vakarā kļūs zināma tā pašvaldība (Jelgavas novads, Liepāja vai Siguldas novads), kura iegūs ceļojošo kausu un kļūs par Latvijas Jauniešu galvaspilsētu 2025.