Tiesībsargs rīkos diskusiju par agresīvu rīcību internetā pret atpazīstamām sievietēm Latvijā

Atpazīstama? Vai tāpēc drīkst noķengāt internetā?

Trešdien, 27. novembrī plkst. 13.00 -15.00 Tiesībsarga birojā notiks diskusija par agresīvu rīcību internetā pret atpazīstamām sievietēm Latvijā. Tajā ar praktisku piemēru analīzi aplūkos agresīvas rīcības internetā negatīvo ietekmi uz cilvēktiesību ievērošanu, kā arī analizēs jau esošos tiesību aizsardzības mehānismus: pieejamību un piemērotību.

Diskusija notiks tikai klātienē, dalība tajā ir bez maksas, bet ar iepriekšēju reģistrāciju tiešsaistē . Vietu skaits ir ierobežots, dalība tiks apstiprināta pirmajiem 40 dalībniekiem.

Kas ir kibervardarbība, kāpēc par to jārunā?

Satversme aizsargā tiesības uz vārda brīvību. Vārda brīvības un sabiedrības tiesību uz informāciju priekšnoteikums ir vide, kurā cilvēki jūtas brīvi pildīt savus darba pienākumus un izteikties par sabiedrībā nozīmīgiem jautājumiem. Saskaroties ar kibervardarbību, cilvēki var atturēties no viedokļa paušanas, kas apdraud gan vārda brīvību, gan demokrātijas pamatprincipus.

Interneta un sociālo mediju izmantošanas pieaugums pēdējos gados ir veicinājis sabiedrības kūdīšanu uz vardarbību un naidu, tostarp dzimumu jautājumos. Naida runas izplatību digitālajā vidē pastiprina šķietamā anonimitāte un nesodāmības sajūta.  Sievietes bieži kļūst par seksistiska naida mērķi tiešsaistē, kas var pāraugt naida noziegumos arī ārpus interneta. Atvēsinošu efektu vārda brīvības attīstībai rada vēršanās pret žurnālistiem, kas jo īpaši skar sievietes žurnālistes. Tādējādi nepieciešami visaptveroši un iekļaujoši pasākumi, tostarp nesodāmības kultūras izskaušanai, lai efektīvāk cīnītos pret draudiem un uzbrukumiem pret sievietēm interneta vidē.

Kā notiks diskusija?

Diskusija veidota četrās daļās. Pirmā no tām būs “Agresijas internetā izpausmes Latvijā: situācijas analīze un atspoguļojums”, kurā piedalīsies Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece Kristīne Pakārkle un Latvijas Radio galvenā redaktore Anita Brauna.

Turpinājumā tiks apskatīta “Dzimtes loma agresijas izpausmēs internetā”. Par to diskutēs NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadošais pētnieks Gundars Bergmanis-Korāts un sociālantropoloģe, Latvijas Universitātes docente Zane Linde-Ozola.

Diskusijas trešajā daļā uzmanība veltīta tēmai “Agresīva rīcība internetā: rīcības stratēģijas un to efektivitāte”. Tajā piedalīsies K. Pakārkle un Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Reaģēšanas vadības biroja Reaģēšanas metodisko funkciju nodaļas galvenais inspektors Renārs Dreijers.

Savukārt diskusijas noslēgums paredzēts kā kopsavilkums un atvērta saruna par rīcības stratēģiju pilnveidi.

Visas diskusijas vadīs Tiesībsarga biroja Pilsonisko un Politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece Laura Lapiņa.