Tikšanās ar Eiropas Padomes ekspertu grupu cīņā pret cilvēku tirdzniecību

Piektdien, 11. aprīlī, tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne un Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskais padomnieks Matīss Malojlo tikās ar Eiropas Padomes ekspertu grupu cīņā pret cilvēku tirdzniecību (GRETA), lai uzklausītu tiesībsarga iesaisti un rekomendācijas cilvēku tirdzniecības risku novēršanā.

Sarunas laikā uzmanības centrā bija sabiedrības izglītošanas un informēšanas jautājumi. Pēdējo gadu laikā dažāda veida izglītojošas aktivitātes un apmācības par cilvēku tirdzniecības riskiem ir viena no tiesībsarga prioritātēm, īpašu nozīmi veltot bērniem kā mazāk aizsargātai grupai. Tiesībsarga birojs to aktīvi īsteno arī šobrīd, apmeklējot Latvijas skolas, kurās pieejamas speciālās izglītības programmas vai internāta pakalpojums. Savukārt 2023. gadā Tiesībsarga biroja eksperti devās vizītēs uz bērnu aprūpes iestādēm. Aizvadīto gadu laikā izglītoti arī sociālie darbinieki, bāriņtiesu un tiesu varas pārstāvji u.c. Ekspertus interesēja arī 2022. gadā tiesībsarga rīkotā kampaņa “Ne viss ir zelts, kas spīd!”.

“Cilvēku tirdzniecība ir viens no smagākajiem iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem, bet ne vienmēr sabiedrība apzinās un atpazīst šos riskus – nav gana uzmanīgi, pieļauj kļūdas un attopas briesmīgos, dzīvībai bīstamos apstākļos, vai nereti – pazūd uz neatgriešanos. Tādēļ tiesībsarga viena no prioritātēm ir un arī turpmāk būs sabiedrības izglītošana. Tāpat sarunas laikā kārtējo reizi pārliecinājāmies, cik būtiska ir procesā iesaistīto institūciju savstarpējā sadarbība, lai cilvēku tirdzniecības gadījumus atklātu un iesniegtu pierādījumus tiesā vainīgo saukšanai pie atbildības,” uzsver I. Piļāne.

Vizītes Latvijā laikā GRETA eksperti tiekas gan ar atbildīgajām Valsts institūcijām, gan nevalstisko sektoru, lai izvērtētu, kā valstī tiek īstenoti cilvēku tirdzniecības novēršanas, upuru aizsardzības un vainīgo saukšanas pie atbildības mehānismi. Turpinājumā GRETA sagatavo rekomendācijas, kas kalpo par pamatu uzlabojumiem cilvēku tirdzniecības novēršanas jomā.

Kas ir cilvēku tirdzniecība?

Cilvēku tirdzniecība ir rupjš cilvēka cieņas un fiziskās neaizskaramības pārkāpums, kas cilvēku ievainojamības, bezpalīdzības, nezināšanas un daudzu citu faktoru rezultātā skar ļoti daudzus cilvēkus, tostarp pašas neaizsargātākās cilvēku grupas – bērnus, sievietes, vecāka gada gājuma cilvēkus, personas ar invaliditāti un sociāli neaizsargātus cilvēkus.

Jaunākie Iekšlietu ministrijas dati liecina, ka 2024. gadā Latvijā fiksēts 21 gadījums (2023. gadā bija 14), kad cilvēku tirdzniecībā iesaistīts Latvijas valstspiederīgais, kā arī vērojams trešo valstu pilsoņu skaita pieaugums, kuri Latvijā sastopas ar cilvēku tirdzniecību, jo tādi bijuši jau 17 cilvēki (2023. gadā 10 cilvēki).