07.03.2024.

Atzinums

Atzinums pārbaudes lietā Nr. 2022-59-16DA, 27J par nodokļa nomaksu no ienākumiem, kas arestēti kriminālprocesa ietvaros

Apraksts

Tiesībsarga atzinums pārbaudes lietā Nr. 2022-59-16DA, 27J par nodokļa nomaksu no ienākumiem, kas arestēti kriminālprocesa ietvaros.

Kurš pieteica un par ko?

Privātpersona (turpmāk arī – iesniedzējs) vērsās pie tiesībsarga, lūdzot vērtēt, vai Valsts ieņēmumu dienestā (turpmāk – VID) uzsāktā nokavēto nodokļu maksājumu piespiedu piedziņu par ienākumiem, kuru likumību kriminālprocesa ietvaros ir apšaubījušas tiesību aizsardzības iestādes, ir samērīga.

Kādu iespējamo pārkāpumu izvērtē?

Satversmes 105. pantā nostiprināto īpašuma tiesību ierobežojums.

Problēmas īss raksturojums, citi būtiskie lietas apstākļi

Iesniedzēja situācijā valsts no vienas puses tiesību aizsardzības iestāžu personā ir apšaubījusi saimnieciskās darbības ietvaros nopelnītās naudas līdzekļu likumību, uzsākot kriminālprocesu par noziedzīgi iegūtas naudas legalizāciju un arestējot tos (t.i., liedzot iesniedzējam ar tiem rīkoties), bet vienlaicīgi no otras puses valsts VID personā formāli uzskata šos naudas līdzekļus par legāliem (tā kā iesniedzējs tos ir deklarējis), veicot nodokļu maksājumu piedziņu. Piedziņa tiek vieta, apzinoties, ka iesniedzējs nodokļu maksājumus no arestētajiem naudas līdzekļiem (tātad no faktiskajiem ieņēmumiem) nomaksāt nevar uzliktā aresta dēļ un ka piedziņa ir vērsta uz pārējo iesniedzēja īpašumu.

Būtiskākie secinājumi

Tiesībsargs secināja, ka situācijā, kad tiesību aizsardzības iestādes ir apšaubījušas saimnieciskās darbības ietvaros nopelnītās naudas līdzekļu likumību, tad jautājumu par piespiedu piedziņas procesa uzsākšanas vai neuzsākšanas brīdi, ievērojot netipisku lietas apstākļus, VID var vērtēt gan, pieņemot sākotnējo lēmumu, gan sākotnējā lēmuma apstrīdēšanas procesa ietvaros. Taču iesniedzēja gadījums liecina, ka VID to nepraktizē, atsaucoties, ka sabiedrības interesēs ir piedzīt nodokļu maksājumus, neskatoties, ka nākotnē apliekamais ienākums var tikt atzīts par nelikumīgu ienākumu un piedzītie naudas līdzekļi būs atgriežami nodokļu maksātājam.

Tiesībsargs atzina, ka piespiedu piedziņas sekas iesniedzēja un citos līdzīgos gadījumos ne vien nesamērīgi ierobežo īpašuma tiesības, bet arī ilgtermiņā rada netaisnīgu tiesisko vidi. Šajā situācijā valsts kriminālprocesā ir apšaubījusi ienākumu tiesiskumu un tas paģēr racionāli paredzamus riskus tam, ka šī brīža valsts rīcība nodokļu piedziņas jomā var radīt valstij lielākus zaudējumus nākotnē. Ja naudas līdzekļus, par kuru tiesiskumu valstij ir šaubas, valsts atzīs par noziedzīgi iegūtiem un konfiscēs, tad valstij visi iekasētie nodokļu maksājumi būs jāatgriež nodokļu maksātājam. Līdz ar to ilgtermiņā sabiedrība cietīs proporcionālus zaudējumus, ko īstermiņā it kā būs ieguvusi (jo nav prognozējams, vai piedziņa būs veiksmīga), turklāt ar perspektīvu, ka izdevumi, ko būs jāatmaksā nodokļu maksātājam no valsts budžeta būs lielāki indivīdam potenciāli nodarītā kaitējuma dēļ.

Situāciju var risināt vismaz divos efektīvākos veidos. Pirmais – nosakot VID tiesības lemt par nodokļa samaksas atlikšanu, ja nodokļu maksātājs ir deklarējis ienākumus, bet nodokli nav iespējams samaksāt ienākumiem uzliktā aresta dēļ. Otrs risinājums ir paredzēt VID tiesības lemt par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņas neuzsākšanu un uzsāktās piedziņas apturēšanu līdz tiesiskai noteiktībai konkrētā situācijā.

Ar piedāvātajiem risinājumiem tiktu:

  • novērsts nesamērīgs nodokļu maksātāju īpašuma tiesību ierobežojums;
  • panākta tiesiskā skaidrība un saskaņota valsts rīcība;
  • novērsti zaudējumi sabiedrības interesēm ilgtermiņā, kā arī
  • veicināta nodokļu maksātāju uzticība valstij.

Tiesībsarga rekomendācijas

  • VID, ņemot vērā netipisko situāciju, viena mēneša laikā 9līdz 01.04.2024.) pārskatīt iesniedzēja situāciju attiecībā uz piedziņas turpināšanu;
  • Saeimai līdz 2024. gada 1. oktobrim veikt grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas novērstu iesniedzēja situācijai līdzīgu situāciju veidošanos nākotnē.